Зміст

  1. Що таке тачскрін
  2. Як влаштований тачскрін
  3. Які несправності трапляються з тачскрінами

 

Під час обговорення мобільних телефонів або в описі їх характеристик постійно можна почути та побачити слово «тачскрін». Що це таке: дисплей, сенсор, захисне скло? Саме про це ми вам сьогодні й розповімо.

Що таке тачскрін

Сказати, що таке тачскрін, одним словом не вийде, бо його конструкція дещо незвична. Старі телефони керувались за допомогою мембранних клавіатур. Від натискання тої чи іншої кнопки процесор девайса отримував сигнал та виконував певну дію. Сьогодні ж за це відповідає сенсорна панель (тачскрін), яка зчитує інформацію про натискання на ту чи іншу зону екрана і передає сигнали приблизно по тому ж принципу, як і стандартна кнопкова клавіатура.

Ви можете подумати, що ця технологія виникла відносно недавно, але це зовсім не так. Такий тип введення даних був винайдений понад 50 років назад. В 1972 році світ побачила комп’ютерна система PLATO IV. Тачскрін тут працював на основі інфрачервоної сітки.

Сучасна сенсорна панель була розроблена приблизно в той самий час і вже в 1982 році був розроблений перший телевізор з цією системою, який, правда, не знайшов популярності, адже коштував дорого, а функціонально від звичайного TV не відрізнявся майже ніяк. Тобто фактично технологія знаходилась на ринку вже доволі давно, просто не було змоги та потреби у її масовому застосуванні. 

Лише на початку 2000-х років, коли комп'ютерне залізо розвинулось настільки, що з'явилася можливість створювати потужні технологічні пристрої з широким функціоналом, потреба у взаємодії з електронікою призвела до активного розвитку тачскрінів. Сьогодні ця технологія знаходиться на такому високому рівні, що сенсорні панелі на телефони Xiaomi бюджетних моделей нічим не поступаються тачскрінам більш дорогих смартфонів, тож при виборі девайса на цей аспект навіть не звертають уваги. Екрани на всіх сучасних смартфонах мають відмінну чутливість, швидкий відгук, мультитач та інші можливості, про які з десяток років тому користувачі навіть преміальних гаджетів могли тільки мріяти.

Як влаштований тачскрін

Щоб краще розбиратись у тому, як працює тачскрін на телефоні, слід поговорити про технічну сторону цього питання. Тут в першу чергу слід зазначити, що технологія роботи сенсорних екранів заснована на абсолютно різних принципах. Ми виділимо лише два найпоширеніших з них.

Резистивний екран

Резистивні дисплеї відходять у минуле, але їх все ще можна зустріти на багатьох пристроях:

  • старих моделях мобільних телефонів;
  • електроних книгах;
  • побутовій техніці;
  • банкоматах та терміналах самообслуговування;
  • автомомагнітолах;
  • GPS-навігаторах тощо.

Складається такий екран з двох частин – м'якої пластикової (знаходиться зверху) та нижньої скляної поверхні, на яку нанесено спеціальне резистивне покриття. При натисканні на дисплей, м’яка поверхня прогинається, торкається скляного екрана, електричний ланцюжок замикається і плата керування отримує відповідний сигнал, а система виконує певну дію.

Чому резистивний екран відійшов у минуле? На те є багато причин:

  • незручне користування (потрібно продавити дисплей);
  • низька швидкість зчитування тапів;
  • не надто велика надійність технології – з часом деякі зони дисплея перестають відповідати або роблять це дуже погано;
  • низька точність натискання;
  • вкрай погана якість зображення вдень через низьку пропускну здатність екраном світла.

Серед плюсів можна виділити хіба що високу міцність (адже екран виготовляється з двох шарів матеріалів) та низьку ціну.

Ємнісний екран

Ємнісні дисплеї є більш цікавою та сучасною з точки зору користувацького досвіду технологією. Тачскріни на телефонах Samsung, Apple, Huawei та інших гаджетах сьогодні виготовляються на 99,9% саме з використанням цієї методики. Полягає вона в тому, що при дотику пальця до екрана відбувається витік напруги. Саме цей витік можна легко та швидко зафіксувати, на що й орієнтована електроніка в цьому випадку. 

Конструкція ємнісних екранів складається зі скляної панелі, яка вкрита резистивним шаром. По кутах дисплея знаходяться електроди, які й подають невеличку напругу на його поверхню. Коли до екрана торкається щось, що проводить напругу (стилус, палець), то датчики фіксують дотик та передають його координати до контролера, який і дає команду системі виконати ту чи іншу дію. Доволі просто та вкрай ефективно. 

Серед плюсів ємнісних екранів слід виділити:

  • довговічність у використанні;
  • швидке та точне зчитування тапів;
  • забезпечення якісного зображення через просту одношарову конструкцію екрана;
  • можливість використання технології мультитач;
  • відгук системи навіть на легкі дотики.

Недоліком цієї системи можна назвати хіба що потребу у натисканні екрана струмопровідними об’єктами. Це невелика проблема, адже у кожної людини таких об’єктів завжди з собою по п’ять штук на кожній руці, але ось взимку, коли ми носимо рукавички, керувати телефоном буде дещо незручно. 

Які несправності трапляються з тачскрінами

Як часто ламаються тачскріни? Доволі рідко. Якщо говорити про резистивні пристрої, то тут більше йде мова про банальний знос його компонентів. Зазвичай замінити його не складно, якщо знаєте де купити аналогічну модель дисплея. Тоді вам слід лише розібрати пристрій, від’єднати шлейф старого пластикового тачскріну, демонтувати його, нанести на скло свіжий струмопровідний клей та закріпити новий екран. Навіть сьогодні резистивних сенсорних панелей для різноманітної техніки на складах різних магазинів залишилось доволі багато, тож купити їх не за всі гроші світу не є проблемою.

Ємнісні сенсорні панелі доволі надійні та дуже рідко виходять з ладу раніше, ніж телефон застаріває сам по собі або в ньому ламається щось інше. Це дуже добре, тому що технологія монтажу тачскрінів в сучасних смартфонах та планшетах не передбачає їх заміни окремо від екрана. Тож, якщо почнуться проблеми із введенням даних, то заміні буде підлягати весь дисплей, а це дороге задоволення.

Іншими словами, найпоширеніша несправність тачскріна на сучасному телефоні – це механічне ураження самого дисплея. В такому випадку вам доведеться змінювати повністю весь екран, який є і засобом виведення зображення, і сенсорною панеллю в одному.

Тепер ви знаєте, як працюють сенсорні панелі на сучасних і не тільки смартфонах та планшетах. Ця інформація допоможе вам не бути обдуреним під час ремонту свого девайса, що дуже важливо в сучасних умовах.

Фотографія автора

Автор статті: Олег Іщанчин

Дата публікації: 23 лютого 2023 року